Gruzínci budou moci do Schengenu bez víz

gruzieGruzínci budou moci už zanedlouho cestovat do Evropské unie bez víz. Zatímco občané osmadvacítky tuto možnost při cestě do Gruzie mají už od roku 2006, obyvatelé státu na jihozápadě Asie na ni dosud čekají. Začátkem března ale Evropská komise doporučila zrušení vízové povinnosti vůči Gruzíncům. Vyjednávání začala už v červnu 2012.

Gruzie je stát, který leží na rozhraní Evropy a Asie, někteří odborníci její část zařazují do Evropy. Země s necelými čtyřmi a půl miliony obyvatel se v roce 1991 odtrhla od Sovětského svazu, ačkoliv poprvé se jako samostatný stát objevila na mapě už v roce 1918. Počet turistů, kteří přijíždějí do Gruzie, v posledních letech významně roste. Podle údajů Gruzínské národní turistické agentury v roce 2009 přijelo do země něco málo přes 1,5 milionů turistů, o čtyři roky později bylo toto číslo už více než dvojnásobné – přes 5,3 milionu turistů za rok. Největší počet návštěvníků byl z evropských zemí. Turismus představuje pro Gruzii 6,5 % HDP a zaměstnává okolo 10 procent lidí.

I na základě pozitivních zkušeností návštěvníků proto Unie v březnu obdržela návrh Komise pro zrušení víz pro osoby z Gruzie. Podmínky, které musí splnit, aby měli bezvízový vstup do Schengenu, znali Gruzínci od února 2013. Osmadvacítka si přála třeba zavedení různých legislativních změn. Evropská komise pak sledovala vývoj těchto změn a vydávala podrobné zprávy o pokrocích gruzínské vlády.

PODMÍNKY SPLNĚNY

První takovou zprávu Evropská komise vydala v listopadu 2013 a zatím poslední v prosinci loňského roku. „Komise zvážila, že Gruzie splnila všechny podmínky, které po nich EU vyžadovala. Na začátku roku 2016 tedy navrhne změnu směrnice o vízech pro občany Gruzie,“ znělo nejdůležitější sdělení prosincové zprávy.

Návrh Komise bude nyní projednávat evropský parlament. Bez víz by se po přijetí zákona do Schengenského prostoru dostali všichni Gruzínci, kteří vlastní pas s biometrickými údaji. Speciální povolení nebudou potřebovat, pokud se v zemích EU nezdrží více než tři měsíce. Víza budou potřebovat pouze do Velké Británie a Irska. „Bezvízový vstup umožní lepší mezilidský kontakt a posílí byznys, sociální a kulturní vazby. Návrh Komise zohledňuje úsilí gruzínské vlády, která musela projít náročným procesem schvalování reforem, které měly zásadní dopad na zákony a právní systém v zemi,“ uvedl k návrhu evropský komisař pro migraci Dimitris Avramopoulos.

MOLDAVANÉ BEZ VÍZ, UKRAJINCI ČEKAJÍ

Podobným procesem schvalování reforem navržených úředníky Unie prošlo v minulých letech Moldavsko. O bezvízovém vstupu Moldavanů začala EU vyjednávat s vládou v roce 2010. Evropská komise pak vydala celkem pět zpráv, které hodnotily pokrok Moldavska při zavádění potřebných zákonů. Poslední, která vyšla v prosinci 2013, doporučila Moldavsko jako zemi, jejíž občané při cestě do Unie nepotřebují vízum. Od 28. února 2014 tak Moldavané vlastnící moderní pasy s biometrickými údaji nepotřebují pro vstup do zemí Schengenu žádné speciální povolení.

Stejně jako Gruzie by se v příštích letech mohli dostat do Schengenu bez víz i občané Ukrajiny. Debaty o zrušení cestovního povolení pro Ukrajince začala dokonce už v říjnu 2008. V šesté finální zprávě Evropská komise zhodnotila, že i Ukrajina splnila požadavky EU a v nejbližších měsících se tak dá očekávat oznámení, že i Ukrajinci budou moci využívat bezvízového vstupu do Unie.

Lukáš Zitka

 

Aktuální číslo

Inzerce v Evropských novinách

Spolupracujte s námi a inzerujte v tištěném i webovém vydání.

Více info zde.

Rozhovory

stating

Evropské instituce

  • Evropský účetní dvůr

    Zatímco v minulých číslech Evropských novin jsme se zaměřili hned na dvě významné soudní instituce, tentokrát se v naší pravidelné rubrice podíváme do světa financí. V našem hledáčku je totiž...

    Číst dál...