V boji proti terorismu bude nyní pomáhat i Facebook

ec3 logo 2Evropská agentura pro prosazování práva, Europol, získala začátkem května díky rozhodnutí Evropského parlamentu větší pravomoci. Měly by jí napomoci k účinnějšímu boji s islámským terorismem. Evropský policejní úřad ročně uskuteční okolo 180 tisíc přeshraničních vyšetřování.

Europoslanci ve Štrasburku schválili přidání pravomocí Europolu v boji s terorismem a kyberzločinem. Hlavními argumenty pro toto opatření byly zjištěné nedostatky při nedávných pařížských a bruselských útocích. Mnozí ale upozorňují na nebezpečí jejich zneužití. Novelu připravoval parlament více než tři roky.

Za poslední dva roky prudce stoupnul počet lidí, kteří byli zadrženi kvůli podezření z nábožensky motivovaného terorismu. Zatímco v roce 2013 bylo z toho důvodu vyšetřováno 216 lidí, o rok později již téměř čtyři stovky. Přesto Europol a další instituce pro prosazování práva nezabránily teroristickým útokům v Evropě. Nyní by spolupráce jednotlivých členských států a Evropského policejního úřadu měla být jednodušší.

„Europol se stane informačním centrem pro evropské orgány. Paříž a Brusel nám jasně ukázaly, že výměna informací je naší Achillovou patou,“ napsal na Twitteru k rozhodnutí europarlamentu komisař Dimitris Avromopulos.

V podobném duchu se vyjádřil i český europoslanec Tomáš Zdechovský. „Osobně považuji agenturu Europol za jednu z těch nejdůležitějších pro zajištění bezpečnosti v Evropě. Jak jsme se, ale přesvědčili v minulých letech, tak její spolupráce s členskými státy postrádá nejen systematičnost, ale také efektivitu. V dnešní propojené Evropě přeci není možné, že předávání údajů o nebezpečných či potencionálně nebezpečných osobách nefunguje. Jak jinak můžeme, bojovat proti kriminalitě, organizovanému zločinu či terorismu a zajistit bezpečnost našich občanů?“ ptal se v Českém rozhlase český europoslanec Tomáš Zdechovský z KDU-ČSL.

FACEBOOK VS. ISLÁMSKÝ STÁT

Evropská agentura Europol bude nyní moci vytvářet specializované jednotky pro boj s novými hrozbami. Návrh také přinesl lepší zakotvení činnosti Evropského protiteroristického centra, které osmadvacítka zřídila v lednu letošního roku. V některých případech bude Europol také mít právo vyměňovat si informace se soukromými firmami a třeba požádat Facebook o odstranění stránek vytvářených Islámským státem. Kvůli odhalování extremistů na internetu vznikne jednotka, která bude mít za cíl takové jedince a weby identifikovat. Mazání nebezpečných účtů na sociálních sítích se tak bude uskutečňovat v mnohem větší míře, než doposud. Europol také bude moci nově shromažďovat různé informace o občanech Unie, například otisky prstů či informace o jejich majetku. Tato část návrhu vyvolala bouřlivé diskuze napříč europarlamentem.

Nové pravomoci Europolu neprošly hlasováním parlamentu jednohlasně. Zatímco lidovecký europoslanec Zdechovský posílení Evropského policejního úřadu vítal, poslanec Svobodných Petr Mach nikoliv. Podle něj se z Úřadu stane nebezpečné centrum policejní moci. „Z mého pohledu je to vznik jakéhosi obřího velkého bratra, kdy soukromé subjekty typu letecké společnosti a dalších budou posílat automaticky Europolu data klientů, Evropská komise bude moci ta data poskytnout dál třetím stranám. Je to podle mě nebezpečná věc," řekl Petr Mach v pořadu rozhlasové stanice ČRo Plus. Lídr Svobodných hlasoval proti návrhu. Vadí mu, že Europol nyní může schraňovat údaje jako čísla a stavy bankovních kont, jména, adresy, údaje o autech a zvycích Evropanů. Takováto data navíc bude moci Europol předávat mezinárodním organizcím i soukromým firmám. Tyto citlivé údaje tak mohou být využity k obchodím účelům. Podle německé europoslankyně Beatrix von Storchové z pravicové euroskeptické frakce EFDD se bude Europol zajímat o životní styl a vytvářet mapy pohybu jednotlivých občanů osmadvacítky. Podle toho pak bude vyhodnocovat, kdo představuje hrozbu a kdo nikoliv, přičemž ochrana těchto dat je podle ní nedostatečná.

Europol začal fungovat v roce 1999 a od roku 2010 je agenturou EU pro spolupráci v oblasti prosazování práva. Má sídlo v holandském Haagu a pracuje pro něj zhruba 900 osob. Národním úřadům má usnadňovat vzájemnou výměnu informací a pomáhat s jejich analyzováním a s hodnocením rizik. Jeho zaměstnanci ale nemají přímé pravomoci, aby vedli vyšetřování v členských státech, a nemohou ani zadržet podezřelé osoby.Europol vyšetřuje ročně víc než 18 tisíc přeshraničních případů terorismu nebo mezinárodní trestné činnosti jako je například obchodování s drogami, obchodování s lidmi anebo počítačová kriminalita. Jeho ředitelem je Brit Rob Wainwright.

Lukáš Zitka

 

Aktuální číslo

Inzerce v Evropských novinách

Spolupracujte s námi a inzerujte v tištěném i webovém vydání.

Více info zde.

Rozhovory

stating

Evropské instituce

  • Evropský účetní dvůr

    Zatímco v minulých číslech Evropských novin jsme se zaměřili hned na dvě významné soudní instituce, tentokrát se v naší pravidelné rubrice podíváme do světa financí. V našem hledáčku je totiž...

    Číst dál...