Čeští a slovenští europoslanci komentují brexit

Rozhodnutí občanů Velké Británie odejít z Evropské unie respektuji, přestože jsem si přál, aby zůstali s námi. Bez Britů bude EU chudší – nejen ekonomicky, ale i politicky a kulturně. Sníží se její váha a prestiž v zahraničí, zmenší se náš vnitřní trh.
Další důsledky Brexitu a scénáře budoucího vývoje není dnes možné odhadnout. Je téměř jisté, že odchod Velké Británie bude mít negativní dopad na evropské hospodářství a také na desítky tisíc českých občanů žijících v Británii, kteří budou muset počkat na výsledek vyjednávání podmínek Brexitu.
Jisté je také to, že nastává období zásadních změn, které na mnoho let dopředu určí budoucnost Evropy i České republiky.
Je možné, že příkladu Velké Británie budou chtít následovat další země. To by bylo pro Českou republiku mnohem horší než samotný Brexit. Naším životním zájmem je fungující, bezpečná, silná a prosperující Evropská unie.
Přestože jsem přesvědčen, že Spojené království mělo v EU zůstat, rozumím stížnostem Britů i občanů řady dalších zemí, kteří nejsou spokojeni se současným stavem unie. V posledních měsících a letech se opravdu ukázalo, že EU nefunguje tak, jak od ní očekáváme. Projevilo se to především při reakci na migrační krizi, která zvýšila napětí mezi členskými státy, při řecké krizi, daňových únicích či neschopnosti rozvinout vnitřní trh.
Brexit rozhodně neznamená konce evropské integrace, ani začátek jeho konce. Ten by nastal jen v případě, kdy by členské státy a evropské instituce ignorovaly všechna varování a nepokusily se EU reformovat. Právě nyní tak nastala chvíle na nápravu těchto nedostatků a zásadní reformu EU. Nejde přitom o vyjednávání výjimek pro Českou republiku nebo jiné státy. To by jen prohloubilo fragmentaci a rozkol uvnitř EU. Jde o reformu, která skutečně zlepší a zefektivní fungování unie. Výjimky na jedné stran a tvrdé jádro na straně druhé nejsou tou správnou cestou.
Reforma se musí týkat řady oblastí a aspektů Evropské unie, jako je rozpočet a daně, bezpečnostní a obranná politika nebo azylová a migrační pravidla. EU musí dobudovat vnitřní trh, zjednodušit regulaci, odstranit neúměrnou byrokratickou zátěž a uvolnit investice do evropských firem. Potřebujeme také mechanismus, který při rozhodování ochrání zájmy nečlenských zemí eurozóny včetně České republiky. V našem zájmu je také efektivnější vládnutí v samotné eurozóně.
Především ale bude nutné změnit způsob, jak se v EU rozhoduje a vládne. Musíme se zabývat rolí, legitimitou a zodpovědností evropských institucí. V budoucnosti by měl mít mnohem větší váhu demokraticky volený Evropský parlament, který by měl úžeji spolupracovat s parlamenty členských států. Občané v žádném členském státě nesmí mít pocit, že jejich hlas není slyšet a že se rozhoduje bez nich. Nebude to jednoduché, protože politikům na národní úrovni se vždy hodí svalovat vinu na Brusel, i když problém je často na jejich straně.
Ochod Velké Británie Evropskou unii nezničí. Zničit by ji ale mohl nezájem a sobectví členských států a neochota pracovat společném projektu tak, aby z dnešní krize vyšel posílen. Pevně věřím, že se to podaří a že se Česká republika stane jedním z iniciátorů těchto změn.

Pavel Telička, poslanec Evropského parlamentu 

Považujem to za víťazstvo protiunijnej  psychózy. Pán Cameron urobil veľkú chybu, keď túto otázku pustil na referendum, a potom čudným spôsobom viedol kampaň proti vystúpeniu. Išlo o hazardnú hru, v ktorej ma Briti prekvapili aj nevhodnými metódami, ktorými viedli kampaň. Som toho názoru,  že k znovuzačleneniu Škótska do EÚ by sme mali mať vysokú empatiu a s novým Spojeným kráľovstvom (Anglicko a Wales) by sme mali vytvoriť korektné privilegované partnerstvo.

Pál Csáky, poslanec Európskeho parlamentu


Rešpektujem rozhodnutie občanov Spojeného kráľovstve, som však z neho a z nich hlboko sklamaný a rozčarovaný. Dovody, ktoré ich k tomu viedli šlo určite riešiť iným sposobom, nie odchodom z Únie.

Toto rozhodnutie sposobí  mnoho problémov pre celú Európu, ale aj pre globálnu situáciu vo svete.  Myslím však, že to najviac postihne ich samotných. Pochybujem, že si svoj krok dokladne zvážili. Je to však skutočnosť, ktorú treba rešpektovať a vyrovnať sa s ňou tak, aby došlo k posilneniu Európskej únie. Bude treba veľmi reálne a objektívne vyhodnotiť jej súčasné fungovanie, v ktorom sú mnohé dlhotrvajúce a vážne chyby, ktoré priviedli k vážnej strate dovery občanov v jej životaschopnosť. Problémy, ktoré pred nami stoja nás oslabujú, nevieme nájsť spoločné efektívne riešenie a všetko to neúmerne dlho trvá. To sa musí zmeniť, ak si chceme udržať ambície byť globálnym hráčom. Po odchode Spojeného kráľovstva to bude ešte ťažšie. Doležité bude aj to, ako sa budeme vedieť dohodnúť s Angličanmi o našom budúcom usporiadaní vzťahov, o našej ďalšej spolupráci. V rokovaniach s nimi podľa mňa treba byť korektný, ale ústretovosť tu nemá miesto. Tu by mali naše záujmy jasne a dokladne prevážiť.

Často spomínané možné ďalšie referendá, podobné tomu anglickému budú v mnohom záležať od toho, ako sa my v EU budeme vedieť vysporiadať s novou situáciou, ale aj od toho, ako sa bude vyvíjať Spojené kráľovstvo (lebo aj ono bude mať určite mnoho problémov, osobitne vzhľadom na politickú situáciu v Škótsku.)

Osobne som vždy veril v silu a životaschopnosť Európskej únie ako najprogresívnejšieho projektu v novodobej histórii Európy. Verím, že v ďalšom vývoji to dokáže a že občanov presvedčí, že je to pre nich záruka slobody, bezpečnosti a prosperity.

Eduard Kukan, poslanec Európskeho parlamentu

Britští voliči v referendu demokraticky vyjádřili své přání odejít z Evropské unie, které musíme respektovat. O tom, jak vážné rozhodnutí měli voliči před sebou, svědčí i mimořádně vysoká volební účast. Výsledek má tedy jasnou vypovídací hodnotu. Oficiálním oznámením premiéra Camerona o úmyslu jeho země vystoupit z EU by se měl nyní aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy, který celý proces upravuje a stanovuje dvouletou lhůtu pro vyjednání podmínek vystoupení. Mnohé bude záležet na tom, jaký přístup k vyjednávání zvolí ostatní státy, zejména eurozóna. Vystoupení může nyní ve zbytku Unie zrychlit jak snahy o těsnější integraci části EU, tedy vznik tzv. dvourychlostní Evropy, tak posílit dezintegrační tendence. Současná situace znamená pro Evropskou unii nutnost zhodnotit své dosavadní směřování a rozhodnout jak dál. Jinou otázkou je dopad britského referenda na vnitřní britskou politiku, která i po referendu zůstane pravděpodobně značně rozdělena.  

Olga Sehnalová, poslankyně Evropského parlamentu

Odchod Británie z Európskej únie je zlou správou. Je však veľmi dôležité rešpektovať rozhodnutie a vôľu občanov. Brexit je vysokou cenou za nerozvážnosť britského premiéra. Nezvládol zahrávanie sa s nacionalizmom pri posledných parlamentných voľbách. Pre jednorazové víťazstvo bol ochotný krátkozrako obetovať desiatky rokov trvajúce náročné budovanie vzájomného partnerstva v Európe. Výsledok včerajšieho referenda nepochybne výraznou mierou ovplyvní aj priebeh a vykonávanie nášho predsedníctva v Rade EÚ.

Monika Flašíková Beňová, poslankyňa Európskeho parlamentu 

Výsledky referenda samozřejmě beru na vědomí a plně respektuji. Britové se rozhodli podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a vydávají se na novou neprobádanou cestou, která však bude velmi trnitá. Z kampaně, která Brexitu předcházela, jsem však zklamaná. Ovládly jí emoce, lži a bohužel i násilí. Hned když bylo jasné, že Britové (respektive Angličané a Velšané) většinově hlasovali pro odchod z EU, přiznal Nigel Farage, který se na kampani za odchod velmi silně podílel, že jeden z hlavních argumentů byl založen na chybě (respektive lži). Kampaň pro Brexit navíc silně útočila na migranty z EU (zejména Poláky a Čechy), kteří v Británii pracují.

Vstupujeme nyní do nové fáze evropské integrace (teď to tedy vypadá spíše jako evropská desintegrace) a všichni si musíme uvědomit, že pokračovat, jako by se nic nestalo, není v tuto chvíli rozumná varianta. Předseda Evropské rady Donald Tusk řekl, že co tě nezabije, to tě posílí, ale já mám problém pochopit, jak z tohoto může EU vyjít posílena. EU se nyní musí změnit. Musí odvrhnout vliv korporací a byrokratů a začít se znovu věnovat občanům, pokud bude chtít odvrátit dominový efekt. Nyní přichází čas na reflexi. EU se musí stát demokratičtější a musí si uvědomit svoje chyby, pokud chce přežít a hrát ve světě silnou roli.

Kateřina Konečná, poslankyně Evropského parlamentu


Rozhodnutí Britů v referendu o setrvání v EU mě nepříjemně překvapilo. Očekával jsem, že referendum dopadne úplně jinak. Nebudu popírat, že i mě výsledek velmi překvapil, ale jede se dál. Výsledek ale musíme respektovat. Každý rozvod bolí. Dnes nelze říci, jak bude dohoda o vystoupení Velké Británie a Evropské unie vypadat. Tento odchod rozhodně nebude zadarmo a britské i evropské daňové poplatníky bude stát miliardy eur i liber. Nejde jen o nastavení další spolupráce, ale především o otázku například přesunutí některých pracovníků a agentur EU z Velké Británie. Evropští lídři mohou tlačit na Brity, jak chtějí, aby rychle odešli. Podle mě to rychlé zas tak nebude a předpokládám, že ještě příští volby do Evropského parlamentu mohou být za účasti Velké Británie. Rozvody po mnohaleté známosti jsou prostě složité a trvají dlouhou dobu, přestože obě strany to možná budou chtít maximálně uspíšit. EU nutně potřebuje představit vizi přijatelnou a srozumitelnou pro obyvatele a být schopná zdůvodňovat před lidmi své kroky. Pořád říkám, že EU smysl má a neustále se ji snažím před lidmi obhajovat. Musí ji ale vést lidé schopní komunikovat s řadovými voliči a adekvátně reagovat na problémy, které voliči nejvíce pociťují. Nemůžou ji dělat lidé žijící ve slonovinových věžích, kteří za celý svůj život nepracovali jinde než v prostředí vrcholné politiky. Evropská integrace musí pokračovat, ale lépe, srozumitelněji a inteligentněji. Evropská unie bezesporu přináší milionům svých občanů prospěch, musí být ale schopná své přínosy prodat! A to v současné době není schopná také díky neschopnosti mít dlouhodobou vizi, včetně té komunikační. A proto je nutné Evropu reformovat personálně, strukturou rozpočtu, ale i po stránce její schopnosti komunikace s občany. Pokud se to nepodaří, tak ji rozbijí na základě lží další Faragové a Johnsonové, kteří nechápou, že spolupracovat je daleko více, jak hrát si na vlastním písku.

Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu

Aktuální číslo

Inzerce v Evropských novinách

Spolupracujte s námi a inzerujte v tištěném i webovém vydání.

Více info zde.

Rozhovory

stating

Evropské instituce

  • Evropský účetní dvůr

    Zatímco v minulých číslech Evropských novin jsme se zaměřili hned na dvě významné soudní instituce, tentokrát se v naší pravidelné rubrice podíváme do světa financí. V našem hledáčku je totiž...

    Číst dál...