Pat Cox: „Ukrajina má ještě stále obrovskou chuť se transformovat.“

 

Situace na Ukrajině není vyřešená, ale naléhavost a závažnost dalších událostí z poslední doby ji podle bývalého předsedy Parlamentu Pata Coxe vytěsnily ze středu pozornosti veřejného mínění. V Evropském parlamentu bude Ukrajina nicméně ohniskem zájmu v týdnu od 29.února do 2.března, kdy se koná konference se čtyřicetičlennou delegací z ukrajinského parlamentu.

Takzvaný týden Ukrajiny navazuje na podepsání memoranda o porozumění mezi Evropským a ukrajinským parlamentem loni v červenci. Pat Cox konferenci zahájí zprávou o dosavadních výsledcích budování kapacit a předávání zkušeností.

Byl jste vedoucím delegace Evropského parlamentu, která měla za úkol zhodnotit potřeby ukrajinského parlamentu. Můžete nám přiblížit její činnost?

Udělali jsme více než 100 hloubkových rozhovorů s členy parlamentu, předsedy výborů, zástupci státní správy, nevládních organizací a nejrůznějších mezinárodních skupin. Snažili jsme se co nejlépe porozumět situaci a podle toho jsme formulovali návrhy reforem, které vnímáme jako potřebné pro ukrajinský parlament.

Jaká konkrétní doporučení jste například formulovali?

Právo poslanců iniciovat zákony je v ukrajinském parlamentu jedním z hlavních projevů legislativních pravomocí až to do té míry, že počet iniciativ navržených poslanci doslova zahlcuje celý parlamentní systém. Dali jsme několik návrhů, jak veškerou tuto energii efektivněji usměrnit.

Také jsme se zabývali tím, jak parlament vykonává politický dohled nad výkonnou mocí a jaká by v tom měla být jeho role. Stejně tak jsme se věnovali problematice transparentnosti, otevřenosti a odpovědnosti vůči občanům. V neposlední řadě jsme se zajímali o sbližování ukrajinského práva s právem EU a ve všech těchto oblastech jsme dali celou řadu podnětů.

Musíme mít také na paměti, že v postsovětském politickém systému nejsou strany příliš vyvinuté a mají tendenci se formovat kolem silných osobností spíš než tvořit stabilní struktury. Z tohoto důvodu jsme se zabývali problematikou koalice, opozice a jejich dialogu. Podle našich návrhů by měl ukrajinský parlament neodkladně vypracovat svůj kodex chování.

Celkově jsme vypracovali zhruba 50 konkrétních návrhů.

Jen něco málo přes dva roky uplynuly od protestů na Euromajdanu, které donutily k odstoupení tehdejšího prezidenta Viktora Janukovyče. Jaká je současná situace na Ukrajině?

Aktuální situace v Kyjevě je vyostřená a nestabilní. V posledních několika měsících vzniklo mezi vládou a některými frakcemi v parlamentu mimořádné napjetí a stejně tak mezi určitými skupinami ve vládě vůči prezidentovi.

Když se ale podíváte na uplynulé dva roky, je nepopiratelné, že co do počtu nových zákonů a reforem se mnohé změnilo. Oproti uplynulým dvěma desetiletím od vzniku nezávislé Ukrajiny toho v posledních letech bylo dosaženo nebývale mnoho. Posuzujeme-li to nicméně podle cílů a přání občanů Ukrajiny, za které se obětovali na Majdanu, není chuť po hlubší transformaci ještě stále ukojena.

Zdroj: http://www.europarl.europa.eu/news/cs

Aktuální číslo

Inzerce v Evropských novinách

Spolupracujte s námi a inzerujte v tištěném i webovém vydání.

Více info zde.

Rozhovory

stating

Evropské instituce

  • Evropský účetní dvůr

    Zatímco v minulých číslech Evropských novin jsme se zaměřili hned na dvě významné soudní instituce, tentokrát se v naší pravidelné rubrice podíváme do světa financí. V našem hledáčku je totiž...

    Číst dál...