Týden Ukrajiny: „Bezprecedentní úzká spolupráce a hluboká společná reflexe“

 

„Náš parlament by se měl stát přední demokratickou, legislativní a evropskou institucí na Ukrajině,“ řekl Volodymyr Groysman, předseda ukrajinského parlamentu, na závěr třídenní konference v Evropském parlamentu. Tento týden diskutovali v Bruselu poslanci evropského a ukrajinského parlamentu a formulovali návrhy jak zlepšit kvalitu legislativního procesu v parlamentu v Kyjevě a také efektivnost a transparentnost vedení evropských záležitostí a asociačních vyjednávání.

 

Průběh a výsledky jednání Týdne Ukrajiny rekapituluje naše video - viz výše.

Dva roky střetů a válčení, které následovaly po demonstracích na Euromajdanu a svržení bývalého prezidenta Viktora Janukovyče, si dosud vyžádaly více než 9000 životů a vyhnaly z domovů více než milion Ukrajinců. Zároveň ale Ukrajina učinila několik důležitých kroků směrem k Evropě. Poslední z nich byl 1. ledna 2016, když vstoupila v platnost zóna volného obchodu mezi EU a Ukrajinou. Jedním z klíčů k dalšímu postupu transformace jsou reformy, které závisí na parlamentu v Kyjevě. Proto se třídenní konference se čtyřicetičlennou delegací z ukrajinského parlamentu soustředila na to, jak zlepšit proces přípravy zákonů na Ukrajině.

„Týden Ukrajiny“ zahájil v pondělí bývalý předseda Evropského parlamentu Pat Cox představením zprávy o reformách a budování kapacit ukrajinského parlamentu. Chorvatský lidovecký poslanec Andrej Plenković a předseda delegace v Parlamentním výboru pro přidružení EU-Ukrajina pak ve středu konferenci zhodnotil jako ukázku „bezprecedentní úzké spolupráce a hluboké společné reflexe“ mezi oběma parlamenty.

Zdroj: Evropský parlament / Zpravodajství

 

Aktuální číslo

Inzerce v Evropských novinách

Spolupracujte s námi a inzerujte v tištěném i webovém vydání.

Více info zde.

Rozhovory

stating

Evropské instituce

  • Evropský účetní dvůr

    Zatímco v minulých číslech Evropských novin jsme se zaměřili hned na dvě významné soudní instituce, tentokrát se v naší pravidelné rubrice podíváme do světa financí. V našem hledáčku je totiž...

    Číst dál...