Co na to europoslanci

Jak se díváte na cestu prezidenta Miloše Zemana na oslavy konce 2. světové války do Moskvy? Změnilo nějak váš názor to, že se prezident nezúčastní vojenské přehlídky?

(Evropské noviny - 4/2015) I když se domnívám, že Rusko má k demokracii tak daleko jako Ukrajina, cestu prezidenta Zemana k uctění památky obětí druhé světové války zcela schvaluji. Postoj, který sdílím, snad nejlépe vyjádřila spisovatelka Lenka Procházková, když ve svém proslovu bojkotovaném médii řekla, že mrtvým a umučeným je dočista jedno, vedle koho stojí Miloš Zeman na tribuně. Nedovedu si představit, že by Miloš Zeman využil své návštěvy v Moskvě k tomu, aby vybízel prezidenta Putina k tvrdšímu postupu vůči Ukrajině či k obsazení zemí střední Evropy. Může však posílit své postavení potenciálního prostředníka, protože dříve nebo později stejně dojde k jednání o urovnání celého konfliktu, byť si to možná někteří z té či oné strany nepřejí. I když jsem celoživotně orientován na Paříž, nikoliv na Moskvu, považuji bojkot oslav konce druhé světové války za skandální a za výraz naprosté ztráty historické paměti.

Jan Keller, poslanec Evropského parlamentu

Prezident Miloš Zeman poletí do Moskvy na oslavy připomenutí konce jedné z nejtragičtějších etap historie. Nesmíme nikdy zapomenout, že tehdejší sovětská armáda měla zásadní podíl na osvobození naší země od okupace nacisty. Odmítnutí účasti by byla hluboká urážka všech, kteří se na něm podíleli. Úctu k hrdinům a obětem války by neměly zastínit sympatie, či nesympatie k představitelům Ruska, USA, Anglie, Velké Británie, Francie…
Když se delegace českých politiků loni zúčastnila oslav vylodění spojenců v Normandii, setkala se tam se zástupci států, kteří v době ještě nedávné vesele podporovaly země s autoritáři či diktátory v čele. Se zástupci států, které se podílely na krveprolití v Afghánistánu, v Iráku a dalších zemích. Šlo o oslavy vylodění, projev úcty k padlým i přeživším hrdinům, nikoliv k současným vládcům.
To, že se pan prezident nezúčastní přehlídky, můj názor ovlivnit nemůže. Ustoupil tlaku kritiků cesty, aby se alespoň mohl poklonit 20 milionům sovětských občanů, kteří za války zahynuli, včetně těch, kteří padli při osvobozování Československa. Nerozumím lidem, kterým to vadí, i když se naštěstí jedná jen o několik hlasitějších pravicových politiků. Nesoudnost a zloba, které z nich čiší, jsou ostudou ve vztahu k těm, kteří v této hrozivé válce ztratili své drahé, i těm, kteří se snažili pomoci k osvobození naší vlasti.

Kateřina Konečná, Poslankyně Evropského parlamentu

Myslím, že je od prezidenta rozumné za daných okolností se vojenské přehlídky ruské armády nezúčastnit.

Petr Mach, poslanec Evropského parlamentu

Fakt, že se pan prezident neúčastní demonstrace ruské vojenské síly v době, kdy maskovaná ruská vojska útočí na územní celistvost Ukrajiny, mne příjemně překvapil.  Jeho účast na přehlídce ruských zbraní byl vyloženě nevhodný krok a jsem rád, že ho uvážil a zrušil. Sedět na tribuně s nejrůznějšími diktátory a spojenci Vladimíra Putina není diplomaticky vhodný signál o směřování naší země. Vážím si jeho kroku a jsem za něj rád.

Pavel Svoboda, poslanec Evropského parlamentu

 

Aktuální číslo

Inzerce v Evropských novinách

Spolupracujte s námi a inzerujte v tištěném i webovém vydání.

Více info zde.

Rozhovory

stating

Evropské instituce

  • Evropský účetní dvůr

    Zatímco v minulých číslech Evropských novin jsme se zaměřili hned na dvě významné soudní instituce, tentokrát se v naší pravidelné rubrice podíváme do světa financí. V našem hledáčku je totiž...

    Číst dál...